Κυριακή, 4 Ιουνίου 2017

Εθνική 14 μεταλλιών στην Κων/πολη

Τον απολογισμό 14 μεταλλίων είχε η εκπροσώπηση της χώρας μας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων (Κ18) στην Κωνσταντινούπολη.Οι νεαροί Έλληνες αθλητές και αθλήτριες της «γαλανόλευκης«, κατέκτησαν συνολικά 14 μετάλλια, εκ των οποίων 4 χρυσά, 7 ασημένια και 3 χάλκινα. Γενικά πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις και κατάφεραν να κινηθούν κοντά στα ατομικά του ρεκόρ, ενώ με τη συμμετοχή τους αποκόμισαν αρκετές εμπειρίες από μια διεθνή διοργάνωση.
Λίγες ημέρες μετά το πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων που έκανε στη Φιλοθέη, η Παναγιώτα Δόση πραγματοποίησε μία ακόμη καλή εμφάνιση, αφού ξεπέρασε το 1.80μ στο ύψος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Γιώργος Μηλιαράς, ολοκλήρωσε απόλυτα επιτυχημένα την παρουσία του στη διοργάνωση κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ με 4.05.35. Ανάλογη εμφάνιση πραγματοποίησε και ένας άλλος κάτοχος πανελληνίου ρεκόρ, ο Χρήστος Φραντζεσκάκης, αφού ήταν πρώτος στη σφυροβολία με 75.40 μέτρα. Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Μαρία Μαγκούλια που με βολή στα 16.42μ στη σφαιροβολία πλησίασε το φετινό ρεκόρ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Ο Ιάσωνας Μαχαίρας πρόσθεσε μία ακόμη καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του, αφού με 18.43μ πήρε το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία παίδων. Από τους σταθερότερους αθλητές στη σεζόν είναι ο Αλέξης Αργυρόπουλος, που με 7.01μ κατέκτησε την τρίτη θέση στο μήκος. Η Ζωή Μπαλαμούτη ήταν δεύτερη τόσο στο τριπλούν με 12.30μ, όσο και στο μήκος με 5.67 μέτρα.
Χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Πασχαλίνα Παπαδοπούλου στα 100μ εμπόδια με 14.50 και η Δάφνη Λαβάσα με 10.18.99 στα 3.000 μέτρα. Στην δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε η ομάδα 4Χ100μ των κοριτσιών, ο Κυριάκος Μπέκας στα 2.000μ στιπλ με 6.14.34, ο ακοντιστής Δημήτρης Τσίτσος με το πολύ καλό 66.85μ και η Μαρία Μαυρεδάκη στη δισκοβολία με 39.46 μέτρα.