Πέμπτη, 9 Μαρτίου 2017

Το ταξίδι σταμάτησε στα Κανάρια Νησιά

Το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του ΠΑΟΚ σταμάτησε στα Κανάρια Νησιά. Η ελληνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 80-54 από την Τενερίφη και είπε... αντίο από τη συνέχεια του Basketball Champions League.
Ο «δικέφαλος» πλήρωσε εν πολλοίς το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν είδε την Τενερίφη να ανοίγει τη διαφορά και να βάζει τις βάσεις για τη νίκη της. Μάλιστα στο ξεκίνημα της περιόδου ο ΠΑΟΚ έχασε και τον Κιθ Κλάντον με τραυματισμό στον αστράγαλο με τον Αμερικανό που είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά, να μην αγωνίζεται καθόλου στη συνέχεια.

Δεν άντεξε στην... κατηφόρα η ΑΕΚ

Η Μονακό είχε τον πρώτο λόγο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, κατάφερε να θέσει πλήρως τους δικούς της όρους στην αναμέτρηση και παρά τα... ξεσπάσματα των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς, ήρθε η ήττα για την ΑΕΚ με 95-87, στο «Gaston Medecin», η οποία σήμανε και τον αποκλεισμό της Ένωση από τη συνέχεια του Champions League.
Με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Ένωση, καθώς ο Γιούρι Ζντοβτς αποβλήθηκε στο 26ο λεπτό του αγώνα με δύο τεχνικές ποινές. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Τζαμάσλ Σούλερ που «εκτέλεσε» την άμυνα της ΑΕΚ.
Τα δεκάλεπτα: 30-19, 47-40, 75-61, 95-87.