Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2017

Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 1-1

Ο Ολυμπιακός «έφτασε στην πηγή» αλλά τελικά δεν κατάφερε να «πιει νερό». Στον πρώτο αγώνα για τους «16» του Europa League, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Μπεσίκτας. Και πλέον, το έργο του στη ρεβάνς (Πέμπτη 16/3) του «Vodafone Arena» στην Κωνσταντινούπολη γίνεται ακόμα πιο δύσκολο. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν με δύο πρόσωπα. Ένα καλό στο πρώτο ημίχρονο και ένα κακό στην επανάληψη. Το δεύτερο ήταν αυτό που έφερε την ισοφάριση και θα μπορούσε να φέρει και την ήττα.
ΣΚΟΡΕΡΣ: 36' Καμπιάσο – 53' Αμπουμπακάρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 15' Αρσλάν Τολγκάι, 66' Μαρσέλο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: -
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μακέλιε (Ολλανδία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία (64' Ντα Κόστα), Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό, Καμπιάσο (70' Μάρτινς), Φορτούνης (74' Μάριν), Μανθάτης, Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Γκιουνές): Φάμπρι, Γκοκχάν, Τόσιτς, Μαρσέλο, Αντριάνο, Χάτσινσον, Τολγκάι (46' Εζιακούπ), Ταλίσκα (90'+2' Ινλέρ), Κουαρέσμα, Μπάμπελ, Αμπουμπακάρ (81' Τοσούν)

Βούζας: «Θετικό αποτέλεσμα η ισοπαλία»

Σχετικά ικανοποιημένος ήταν ο Βασίλης Βούζας με την ισοπαλία του Ολυμπιακού κόντρα στην Μπεσίκτας για την πρώτη αναμέτρηση της φάσης των «16» του Europa League. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού δήλωσε πως ακόμη το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί καλό.
Αναλυτικά η δήλωση του Βασίλη Βούζα:
«Καταρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παικτες. Έκαναν μεγαλη προσπαθεια απέναντι σε έναν μεγάλο. Ελέγχαμε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, δεχθηκαμε το γκολ στο δεύτερο χωρίς να το περιμενουμε, όμως πιστεύω ότι στο τέλος ανταποκριθήκαμε και η ισοπαλια ειναι κάτι θετικό».